Únor v ŠD

Přinášíme informace o únorovém tvoření a událostech v ŠD!

Přestože je únor nejkratší měsíc v roce, my v ŠD jsme toho stihli udělat víc než dost. Absolvovali jsme dva tematické programy o přírodě, kde jsme se dozvěděli, jak ptáci přežívají zimu, jak se vyvíjí hmyz a mnoho dalšího, vyrobili jsme ptačí krmítko. Povídali jsme si o divadle, vysvětlili si, co je scénář, vyrobili jsme si loutkové divadlo a podle scénáře jsme si zahráli hru Zvířátka a loupežníci. Někteří z nás navštívili společně se ŠD představení v Mahenově divadle Lucerna. Abychom hru přiblížili svým kamarádům, vyrobili jsme koláž znázorňující její pohádkový příběh.

Společně si čteme Babičku, knížku od B. Němcové ve verzi upravené pro děti, čímž jsme si připomněli výročí narození naší nejznámější spisovatelky. A protože se už těšíme na jaro, vyzdobili jsme si družinu vlastnoručně vyrobenými sněženkami.

Ač to za okny tak chvílemi nevypadá, je tu únor a stále tu máme ještě zimu. Během tohoto měsíce jsme si povídali o životě na Antarktidě a Arktidě. Naučili jsme se veselou písničku Grónská zem, která dětem vykouzlila úsměv na tvářích. Připomněli jsme si období masopustu. Pro zábavu si děti vyráběly srdíčka ze zažehlovacích korálků. ŠD organizuje výukový program s názvem Malá technická univerzita, kde se děti seznámily s prací projektanta, inženýra a stavitele mostů.

D2 nor 1

D2 nor 2

D2 nor 3

Měsíc únor patřil mezi nejkratší měsíce školního roku 2019/ 2020, přesto účast  dětí 3. oddělení na akcích ŠD byla bohatá. Začátkem měsíce některé navštívily i s rodiči divadelní představení Lucerna, které se jim velmi líbilo a inspirovalo je následně k výtvarné činnosti na toto téma.

Dalšími zajímavými akcemi se staly programy k projektu Život v přírodě uskutečněné ekologickou organizací Rezekvítek. První program s názvem Ptáci v zimě děti nadchnul zejména praktickou výrobou krmítek pro ptáky. Děti obalovaly šišky semínky a hotová krmítka si odnášely domů. Ve druhém programu Ptáci, stromy a hmyz se děti seznámily mimo jiné s vývojem motýla a vyrobily si zajímavé leporelo.

Výchovně vzdělávací činnost byla v únoru zaměřena dále na téma Lidské tělo a zdraví, vesmír a masopust. Největší zájem vzbuzovaly u dětí při společných besedách zážitky z masopustních průvodů.

Máme za sebou měsíc únor a družinové děti jsou čím dál šikovnější. Nejen, že jsme vyráběli krásná krmítka pro ptáčky, ale také krásné karnevalové masky. No a nesmím opomenout ani na projekt malé technické univerzity, kde se děti učí stavět města, mosty a třeba i domy.

D4 nor 2

D4 nor 1

D4 nor 3

Ačkoliv byl pro nás měsíc únor díky jarním prázdninám o něco kratší, i tak jsme s dětmi v 5. oddělení stihli spoustu věcí.

Děti vyrobily krásná krmítka s ptáčky a povídali jsme si o tom, kteří ptáci na zimu odlétají do teplých krajin.

Na skok jsme se podívali i do vesmíru, vysvětlili si střídání dne a noci a v závěru měsíce se dostalo i na výrobu masopustních masek.

D5 nor 1

D5 nor 3